Ekler, z fr. éclair – podłużne ciastko z parzonego ciasta. Wypełniony masą budyniową lub bitą śmietaną. Ekler prawdopodobnie urodził się w XIX wieku we Francji.
Eklery, to jedne z moich ulubionych ciastek. I tym razem, chyba nie dlatego, że francuskie ;-) Nie potrafię przejść obojętnie obok ładnego eklerka. Dobre są u Bliklego i w pewnym mieście. Nigdy ich nie robiłam w domu, bo każdy mi mówił, że ciasto parzone jest trudne. Nic bardziej mylnego! Przepis mi się bardzo spodobał, bo nie potrzeba tych wszystkich rękawów cukierniczych i innych gadżetów. Wystarczy widelec!
Ekler jest chrupiący. Z prawdziwą bitą śmietaną – rozkosz. Kroisz ile chcesz – na okrągło. Delikatnie rozpływa się w ustach. Robiłam dwie wersje. Raz z budyniem, raz z bitą śmietaną. Oczywiście, wygrała bita śmietana. Ponownie OSM Wadowice górą! OMG (Oh My God), jaka pyszna jest ta śmietana ;-) Warta grzechu. Karnawałowa rozpusta jeszcze trwa!
Przepis pochodzi z programu Kuchnia.tv.
Modyfikowany na podstawie przepisu „Annabel Langbein – kuchnia w stylu wolnym”.
Czas przygotowania: 1 godzina, 20 minut
Trudność: trudne. Ale ja się z tym nie zgadzam! To jest łatwiejsze od domowych pączków.Składniki ciasta ptysiowego:
- ½ szklanki wody
- 4 łyżki posiekanego masła
- ¾ szklanki przesianej, mąki pszennej
- 1 łyżka cukru
- ½ łyżeczki ekstraktu wanilii
- 2 duże jaja
Do dekoracji:
- płatki migdałów, cukier puder, polewa, lukier – do wyboru
Masa:
- budyń lub bita śmietana
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 200°C. W czasie pieczenia warto korzystać z funkcji termoobieg.
Na pergaminie narysuj okrąg o średnicy 22 cm, a wewnątrz o średnicy 18 cm. Zrobisz to łatwo odrysowując dwa talerze. Połóż pergamin odwrotną stroną na blasze, żeby kreski nie trafiły na ciasto.
Przygotowanie ciasta:
Do rondla wlej wodę, wrzuć masło, doprowadź do wrzenia. Gdy masło się roztopi, wrzuć całą mąkę i mieszaj drewnianą łyżką, aż masa zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Zajmie to ok. 1 min.
Zdejmij z ognia, przełóż do robota kuchennego lub dużej miski. Wsyp cukier, wlej ekstrakt wanilii, ucieraj przez 20 sekund, potem wbij po 1 jajku, w międzyczasie ucierając masę. Powinna spadać z łyżki kawałkami, a nie spływać. Wypełnij masą okrąg narysowany na pergaminie. Ponacinaj wierzch widelcem, posyp migdałami. Piecz przez 12 min w temperaturze 200°C, zmniejsz temperaturę do 180°C, piecz przez 15-20 min, aż ciasto będzie złociste i twarde. Wyłącz piekarnik, pozostaw ciasto wewnątrz na kwadrans. Wyjmij wieniec z piekarnika, przełóż na kratkę. Gdy ostygnie, przetnij wzdłuż żłobkowanym nożem. Przed podaniem, połóż dolną część wieńca na paterze. Ubij śmietanę i posmaruj spód ciasta. Przykryj wierzchnią częścią wieńca. Posyp cukrem pudrem lub zrób polewę czekoladową lub lukier.
* * * *
I jeszcze na koniec zdjęcia, które dostałam od mojej Drogiej Czytelniczki – Moniki. Specjalnie nie pokazuję Wam wszystkich zdjęć, ponieważ liczę, że Monika wkrótce dołączy do naszego blogowego świata. Trzymamy kciuki i zapraszamy!